Uzayın Maymunları

Uzaya önce gönderilenler asla kendileri olmadı. Rusya, Mars'a insanlı uçuştan önce maymun göndermeyi planlıyor.

Mars'a insanlı uçuştan önce maymunlar gönderilecek ancak Kızıl Gezegen'de kaç yıl yaşayacaklar.
Maymunların uzun süreli hareketsiz ortama, tecride ve meyve suyu ile  püre yemeye tepkilerini gözlemleyecek Rus bilim insanları, Mars'a  gidecek kozmonotları bekleyen radyasyon tehlikesini inceleme olanağını  da bulacaklar.

Soçi'deki enstitütün müdürü Boris Lapin, araştırmayla ilgili olarak, "İnsanlarla maymunların radyasyon konusunda benzer duyarlıkları var. Köpekler ya da diğer hayvanlar üzerinde değil, makaklar üzerinde deney  yapmak daha iyi" diye konuştu.

Rusya'nın "Mars 500" adını verdiği ve insanlar üzerinde de yürütülecek araştırmalarda, gönüllü denekler Moskova'da bir uzay gemisi simülasyonunda, Kızıl Gezegen'e gidiş dönüş süresi olan 17 ay yaşayacaklar.

Önceleri Ruslar uzaya köpekler atarken, Amerikalıla­rın tercihleriyse maymunlardan yanay­dı. Daha sonraları Maymunları da testlerden geçiren Ruslar  uzaya çeşitli amaçlarla 12 makak göndermişlerdi. İlk olarak 1983'te uzaya gönderilen Abrek ve Bion, yörüngede 5 gün geçirdikten sonra sağ salim Dünya'ya dönmüşler, 1987'de ise Dryoma yörüngede iki hafta kalmıştı.

Rusya'nın Mars seyahatinin 2020'den önce başlaması beklenmiyor. Ruslar'ın bu projesi, akla "Maymunlar Cehennemi" filmini akıllara getiriyor.

Bilim adamları Kızıl Gezegen' de yaptıkları son araştırmalar neticesinde yüzyıllardır cevap aranan 'Acaba Mars' ta hayat' var mı?' sorusuna, nihai cevabı verdiler. Bilim adamları, son yaptıkları araştırmaya göre, Mars yüzeyinde yaşam olmadığı, Kızıl Gezegen'de yaşam varsa bile bunun yüzeyden aşağılarda olabileceği sonucuna vardılar.

Uzaya Yolculuk Nasıl Başladı ?
Mercury Projesi :

Mercury Projesi ABD'nin insanlı ilk uzay yolculuğu projesidir. 1959'dan başlanılarak 1963'e değin Dünya yörüngesine insan gönderinceye kadar sürdürülmüştür. İlk planlar ve araştırmalar -NASA kurulana dek- NACA (Ulusal Havacılık Danışma Kurulu) tarafından yürütüldü. Mercury Projesi, adını hızın simgesi olan Roma tanrısı Mercury'den almıştır. Ayrıca Merkür, Samanyolu gökadasındaki Güneş'e en yakın olan gezegen olduğundan yörüngede en hızlı dönen gezegendir. Merkür gezegeniyle ilişkili bir proje olmamasına karşın bu bakımdan Merkür adı uygun görülmüştür. Bu proje o zamanki değeriyle 1,5 milyar Amerikan dolarına mal olmuştu.

Programda 20 adet pilotsuz uçuş vardı. Hepsinin uzaya çıkması planlanmamıştı ve zaten görevi tamamlayamayan uçuşlar da olmuştu. Bu uçuşların dördü 5.uçuştan (1959) itibaren başlayarak -insan dışındaki- primatlarla (maymun soyundan gelen canlılar) gerçekleştirildi. Mercury Projesi'nin insan dışında personeli aşağıda sıralanmıştır:

Sam adındaki makak 4 Aralık 1959'da Little Joe 2'de 85 km yükseğe fırlatıldı.
Miss Sam adlı makak 21 Ocak 1960'da Little Joe IB'de 15 km yükseğe fırlatıldı.
Ham adlı şempanze 31 Ocak 1961'de Mercury-Redstone 2'de kısmen Dünya yörüngeli uçuş yaptı.
Enos adlı şempanze 29 Kasım 1961'de Mercury-Atlas 5'te 2 tam Dünya yörüngeli uçuş yaptı.

maymunlar:

gordo: jupiter füzesi am-13, aralık 1958

able and baker: jupiter füzesi am-18 mayıs 1959
sam: mercury little joe 2, aralık 1959

miss sam: mercury little joe 4, ocak 21, 1960

ham: mercury 2, ocak 1961

enos: mercury 5, kasım 1961

                  

şempanzeler:
13 Aralık 1958'de Gordo adındaki bir maymun, uzay aracı Jüpiter AM-13'te Dünya dışına yollandı. Son dere­ce yararlı bilgiler elde edilen deney so­nucunda Gordo ne yazık ki Laika'yla aynı kaderi paylaştı. Deneyler sonu­cunda istenilen veriler elde edilmişti; ama bu hayvanlar bir daha Dünya'ya dönemediler. Bununla birlikte birkaç ay sonra Jüpiter AM-18'le uzaya gön­derilen Abel ve Baker adlı iki maymun hiçbir sorun yaşamadan geri döndü­ğünde bilim adamları rahat birer nefes aldılar. Artık insanlı uçuşa hazırlık ya­pılabilirdi.

SAM & Miss SAM
Mercury projesinde kulla­nılması düşünülen, yüksek hıza karşı astronotları koruyacak elbiseleri dene­mek için Sam görevlendirildi. Rhesus türü bir maymun olan Sam, 4 Aralık 1959'da uzaya gönderildi.Uzayda yeni giysisiyle iki saat geçiren Sam, görev­den döndüğünde yeniden eşinin yanı­na götürüldü. Maymunlardan sorumlu olan veteriner iki hayvanın yeniden kavuşmasını "neredeyse insanlar gibi" diye niteleyecekti. Bu maymunları 1961 yılındaki iki farklı görevde iki de şempanze izledi.

ALBERT
11 Haziran 1949`da Albert adlı maymun V2 roketiyle uzaya fırlatıldı. Ve bir süre sonra havasızlıktan boğularak öldü.

ALBERT II - ALBERT III - ALBERT IV
Albert II, inişte aracın yere çarpmasının etkisiyle öldü. Albert III roketin patlamasıyla öldü. Albert IV de çarpma etkisiyle hayatını kaybetti.

ALBERT V
Albert IV`ün ölümünden sonra maymunlar Aerobee roketleri kullanmaya başladı. Albert V 1951`de fırlatıldığında paraşüt sorunu nedeniyle öldü.

ALBERT VI
Albert VI (Yorick) 11 fare arkadaşıyla uzaya fırlatıldı. Ve dünyaya sağ salim dönen ilk canlılar oldular. İnişten 2 saat sonra Albert VI öldü.

GORDO
Uzayda Yaklaşık 480 km seyahet ettmiş ve Uzayda bu kadar süreye maruz kalan ilk maymundu.1958in KASIM ayındaki ikinci gönderilişinde  Gordo`nun (Old Reliable) uzay macerası maalesef ölümle sonuçlandı. Yine paraşüt sistemi bozulmuştu.

BAKER
"Baker" Jupiter IRBM roketini kullanarak uzaya gitti ve 1959`da döndü.

MISS BAKER & ABLE
 28 Mayıs 1959`da Able ve Miss Baker adlı maymunlar Jüpiter isimli roketle uzayı fethettiler. Saatte 16.000 km. hızla uzayda yolculuk ettiler ve 38 g`ye maruz kaldılar. Ölmeden dünyaya dönebilen ilk canlılar olsalarda   Haziran ayında Able inişten 4 gün sonra öldü Baker ise 1984’e kadar yaşadı.

Daha sonra Goliath, Atlas roketiyle uzaya yollandı ve patlama sonucu öldü. Scatback ise daha sonraki bir uzay uçuşundan sonra indiği denizde kayboldu.

Bonny 1969`da 9 gün uzayda kalmayı başardı. Ama indikten sonra bir gün içinde öldü.

HAM
Kasım 1960 da 4 yaşında HAM isminde bir şempanze çeşitli testlerden geçirildi. 10 ocak 1961 yılında Mercury 2 Kapsülüyle gönderildi. Atlantik okyanusunda son bulan bu yolculuktan sonra sağ olarak geri dönebilmişti. 27 ocak 1983 yılına kadar Kuzey Karolinada bir doğal parkta yaşamını sürdüren HAM mart 1998 de öldüğünde ise tam 41 yaşındaydı.

ENOS
Mercury 6 İle 1962 yılında gönderildi.

Rusların gönderdiği maymunlardan Lapik ve Multik 24 Aralık 1996`da uzaya gittiler ve 2 hafta uzayda kaldılar. Multik indikten bir süre sonra öldü. Bunlar uzaya giden son maymunlardı...

Alıntıdır..

 

Ufoloji Forum: 

değerli kardeşim, keyifli ve bilgilendirici paylaşımın için teşekkürler..!! bir solukta okudum!

miltenberger kardeşim..beğendiğine sevindim..Gönderilen yazılara, yorumlara bir cevap yazarken naçizane bilgilerimiz doğrultusunda cevap ve yorum yapabiliyoruz..Senin bugün gönderdiğin uzaylılar tarafından yerleştirilen microchipler konulu yazını ben çok iyi analiz edemediğimden dolayı abuk sabuk bir yorumla sana karşılık verdim..Konuyu daha detaylı olarak inceleseydim eğer böyle bir cevap/yorum yazmazdım..Yani ben bugün saçmaladım..Bunun için senden özür diliyorum sevgili kardeşim..  selamlar ve saygılarımı sunarım:)

Sevgili Muzaffer, ılgınc bır yazı. Elıne saglık kardesım. Demekkı maymunların ucus tecrubelerı ınsanlara gore fazla. Dogrumudur ? :)

Ben musadenızle bır soru sormak ıstıyorum. Ufo'lardakı varlıkların bızler gıbı akıllı varlıklar olduklarını nereden bılıyoruz. belkı Ufo'lar ana gemılerden yonetılıyordur. Ve ufo ların ıcındekı varlıklarda hayvan, robot vs gıbı varlıklarda olamazmı ? Hayvan olması ıcın ılla tuylu olup, dort ayagı uzerınde mı yuruyor olması gerekır. Belkı onlarda kobay kullanıyordur ? Bızım kendımıze muhatap aldıgımız varlıklar asıl varlıklar degılde kobaylarsa ortaya gercekten trajı komık bır goruntu ortaya cıkacaktır.

Saygılarımla

sevgili RA..maymunların uçuş tecrübesi insanlardan daha fazla olabilir doğrudur..,Ama neticede hemen hemen hepsi bu deneyler sırasında ve deneyler sonunda ölmüştür.Acıklı olanda bu...

Ben daha korkunc bır onerıde bulunabılırım. Maymun ıle fare ıle o kucuk sevımlı yaratıklarla ugrasmayalım. Onların gunahı ne ? Onlarınkıde can degılmı ? bızım yuzumuzden olmelerı gerekmıyor.

Soyle bır teklıfım var. Gercek ınsanları gonderelım. ama kımlerı ?

Elektrıklı sandalyede, dar agacında, kursuna dızılerek hayatını kaybedecek veya agırlastırılmıs omur boyu muebbet hapıs cezası yıyen azılı katıller, serı katıller, terorıstler, psıkopatları uzaya gonderelım.

Hem hayatlarında bır nebze olsun ınsanlıgada katkıda bulunmus olurlar. Olecekler olmaz oyle sey demeyın. Zaten olecekler. Hızmetlerı karsılıgı yasarlarsa yaptıkları halta gore tamımıyle af durumu veya cezada ındırım gıbı odul durumlarıda bu tıp projelere katılacak azılılar ıcın bır tesvık olabılır.

Nasıl ? :)

RA.dostum o senin dediğini bir zamanlar nazi kamplarındaki nazi doktoru Dr.Mengele yahudiler üzerinde her türlü deneyler yaparak gerçekleştiriyordu.İnsanların dayanma güçlerini test etmek için özellikle çocuklara yapmadığını bırakmadı bu acımasız melun adam..toplama kamplarındaki acımasız deneylerde günahsız insanlar kullanılıyordu...Şimdi almanlar pekala alman olupta cani olan ölümle cezalandırılmış olan kendi vatandaşlarını bu deneylerde niçin kullanmayıp yahudileri kullanıyorlar..Senin fikrine katılıyorum..Ama katıllerle suçlularlada bu iş olmaz ki..Modülün içinde bile rahat durmaz onlar :))

Dr. mengele'nin sucsuz gunahsız ınsanlara yaptıgı ınsanlık dısı deneylerle benım onerım bır degıl. Onlar oyle bır modulun ıcınde duracaklarkı hersey merkez kontrollu olacak. ınsıyatıf kontrol onlarda olmayacak ne yazıkkı.